אודות הכותב פרופ' גדעון ארן

גדעון ארן הוא פרופסור לסוציולוגיה ואנתרופולגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, מתמקד בנקודת המפגש בין חקר הדת, מצד אחד, וקיצוניות ואלימות, מצד שני.

פרופ' גדעון ארןבין עבודותיו הבולטות שהופיעו כספרים ומאמרים בכתבי עת מדעיים:

  • "קוקיזם – שורשי גוש אמונים, תרבות המתנחלים, תיאולוגיה ציונית, משיחיות בדורנו"
  • "על המקום – אנתרופולוגיה ישראלית"
  • "פונדמנטליזם יהודי-ציוני"
  • "צניחה"
  • "דתיות וסופר-דתיות"
  • "אלימות יהודית – מהתנ"ך, דרך ימי הביניים ועד לדורנו"
  • "חילול השם"

פרופ' גדעון ארן החל את פעילותו האקדמית כאשר למד לתואר ראשון במדעי ההתנהגות והיסטוריה באוניברסיטה העברית וסיים תואר שני בסוציולוגיה של צבא ומלחמה באוניברסיטת שיקאגו בארה"ב. את לימודי התואר השלישי השלים באוניברסיטה העברית (1987) ונושא עבודת הדוקטוראט שלו היה "מציונות דתית לדת ציונית – ראשית גוש אמונים כתנועה דתית". את השתלמות פוסט הדוקטוראט, עשה באוניברסיטת פרינסטון ארה"ב.

לאחר מכן החל לפרסם ולהרצות בנושאי פונדמנטליזם במסורות הדתיות הגדולות, כתות ותנועות רדיקליות בישראל ובעולם, קנאות דתית בעבר ובהווה, וטרור (בדגש מזרח-תיכוני). מחקריו של פרופ' גדעון ארן מבוססים על עבודת שדה (בעיקר תצפית ותצפית משתתפת), במיוחד במקרה היהודי בזמננו, בפרספקטיבה היסטורית והשוואתית.

בימים אלו, פרופ' גדעון ארן משלים כתיבת ספר, המסכם עבודת מחקר מקיפה על טרור המתאבדים.

פרופ' גדעון ארן – פרטי קשר:
דוא"ל: gideon.aran@mail.huji.ac.il
במשרד – 02-5883331
בבית- 02-5345801
פקס במשרד –  02-5324339

 

 

גדעון ארן

גדעון ארן הוא פרופ' לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. חוקר ומרצה בנושאי דת, מצד אחד, ובנושא הקיצוניות, מצד שני, ובעיקר הוא מתמחה בחקר הקשר שבין השתיים, בישראל, ביהדות העבר וההווה, ובהקשרים השוואתיים. מחקריו מתבססים בעיקר על עבודת שדה. בשנים האחרונות פרסם ספרים ומאמרים על פנדמנטליזם, כתות ותנועות רדיקליות, אלימות דתית, טרור. מסיים בימים אלה כתיבת מונוגרפיה על טרור המתאבדים במזה"ת.

More Posts

Follow Me:
Google Plus

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *